Stiže superćelijska oluja

 Narednih dana u Srbiji će se zadržati promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih intervala i oblačnosti, u će utorak uglavnom suvo, a od srijede novi talas nestabilnosti - povremeno s kišom, pljuskovima i grmljavinom, najavio je Republički hidrometeorološki zavod.

Nakon stabilnije atmosfere u utorak, RHMZ je upalio "žuti“ meteoalarm za srijedu za cijelu Srbiju za lokalnu pojavu grmljavine sa ili bez padavina i pljusak kiše ili jaku kišu sa količinom padavina većom od 10 l/m² u periodu do tri sata. Meteorolog Ivan Ristić najavljuje i superćelijske oblake.

U srijedu popodne očekuju se nepogode i olujna linija formiraće se južnije od Loznice. Linija će se protezati u pravcu Krupanj-Osečina-Valjevo-Mionica-Ljig i dalje na istok, najavio je meteorolog Ivan Ristić.

"Linija nestabilnosti premiještaće se sporo prema istoku i sjeveroistoku prema Beogradu, Braničevu i južnom Banatu. Očekujem da u srijedu bude kao prije dvije nedjelje, moguć je i grad. Vraćamo se u period kada može svakog dana da bude nepogoda, grada, vetra, a superćelijski oblaci će biti od 10 do 15 kilometara u prečniku. Temperatura će biti majska, polako idemo ka višim, između 22 i 26 stepeni, ali će za vikend biti opat malo svježije, za 5 stepeni", kaže Ivan Ristić.

Meteorolog objašnjava da je do ovakve situacije u atmosferi došlo nakon završetka REX bloka i dolaska azorskog anticiklona po čijoj periferiji se prema nama kreću talasi vlažnog vazduha i donose nam povremeno naoblačenja i kišu, ali i nepogode tako da će se trend promjenljivog vremena nastaviti do daljnjeg.

"Osim u utorak 20. maja, ove nedjelje će biti nestabilno sa popodnevnim naoblačenjima i pljuskovima koji ponegdje mogu biti praćeni gradom i olujnim vjetrom. Zbog novog pada temperature sljedeće subote će maksimalna temperatura biti između 17 i 21 stepeni. Ostaje promenjivo, kiša će biti do kraja maja, ne vidi joj se kraj, padaće do daljnjeg", ističe Ristić.

Objavljena je i preporuka za zaštitu od grmljavinskih oluja. Navodi se da kumulonimbuse prate i neke od pojava koje mogu biti opasne i štetne, a jedna od njih je električna aktivnost.

"Pod sijevanjem se podrazumijevaju svjetlosni bljesci, dok munje predstavljaju vidljivi tok električnog pražnjenja između oblaka i tla ili unutar oblaka. Grmljavina predstavlja zvuk koji čujemo nakon električnog pražnjenja, dok je grom pojam koji obuhvata zvučnu i vizuelnu manifestaciju električnog pražnjenja između oblaka i tla ili predmeta na tlu. Jedan kumulonimbus može donijeti na desetine, stotine, pa čak i na hiljade električnih pražnjenja", navodi se u upozorenju.

Glas Srpske

Tagovi: